Siyalancoنماینده انحصاری دستگاه های تصفیه هوای SMOVER در ایران

آلودگی هوا و صدا فشارخون را می‌افزاید

تاریخ انتشار: 1395/09/16

بزرگ‌ترین مطالعه انجام‌شده روی بیش از 41هزار نفر در کشورهای مختلف طی 5 تا 9 سال نشان می دهد که آلودگی هوا و صدای ناشی از ترافیک با شیوع مشکل فشارخون بالا، ارتباط مستقیم دارد.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، «مریم نادری» مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: این مطالعه که در 25 اکتبر سال جاری در مجله اروپایی «قلب» منتشر شد، نشان داد که در میان بزرگسالان، از هر صد نفر که در نقاط آلوده زندگی می کنند، نسبت به همین تعداد کسانی که در نقاط با آلودگی کمتر به سر می برند، یک نفر بیشتر دچار عارضه فشارخون می شود. این خطر مشابه تأثیر اضافه وزن با شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 الی 30 در قیاس با شاخص توده بدنی معمولی 18 تا 25 است. فشارخون بالا، مهم‌ترین عامل خطر برای بیماری و مرگ زودرس است.

به گفته نادری، این مطالعه یکی از اولین تحقیقاتی است که آلایندگی هوا و صدای ناشی از ترافیک را به شکل هم‌زمان مورد بررسی قرار داده و دریافت که صدای ناشی از ترافیک با افزایش فشارخون در ارتباط است. در مجموع 41072 نفر ساکن کشورهای نروژ، دانمارک، سوئد، آلمان و اسپانیا در مطالعه طولانی مدت تأثیر آلودگی هوا بر سلامت انسان، شرکت یافتند. اطلاعات فشارخون افراد در ابتدای مطالعه جمع آوری شده و در طول دوره مطالعه چندساله نیز مورد پیگیری قرار گرفت. هیچ‌کدام از افراد شرکت‌کننده در ابتدای دوره، مشکل فشارخون نداشتند اما در طول مدت پیگیری، 6207نفر(15 درصدشرکت‌کنندگان) دچار فشارخون شده و یاداروی کاهش فشارخون مصرف می کردند.

بین سال های 2008 و 2011 محققان در سه بازه دوهفته ای، آلودگی هوا را اندازه گیری کردند. آنان با استفاده از فیلترهای مخصوص، ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون، ذرات معلق کوچکتر از 10 میکرون و دوده را در 20 نقطه از هر منطقه مورد آزمایش، اندازه گرفتند و همین‌طور اکسیدهای نیتروژن نیز در 40 نقطه هر منطقه مورد آزمایش،موردسنجش قرار گرفت. حجم ترافیک نیز در اطراف منازل شرکت‌کنندگان ارزیابی‌شده و بر اساس رهنمودهای اتحادیه اروپا، صدای ناشی از آن مدل‌سازی شد. محققان دریافتند که به ازای هر 5 میکروگرم بر مترمکعب از ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون، خطر فشارخون برای ساکنان مناطق آلوده نسبت به ساکنین مناطق با آلودگی کمتر تا 22درصد افزایش می یابد. به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در مورد مواجهه با صدای ناشی از ترافیک نیز محققان دریافتند که افرادی که در خیابان های پر سروصدا زندگی می کنند و با متوسط شدت صدای 50 دسی بل در هنگام شب روبرو می باشد، 6 درصد بیشتر از کسانی که با صدای 40دسی بل مواجه هستند، دچار مشکل فشارخون می شوند. بر طبق نظر محققین، تأثیر آلودگی هوا و سروصدا بر روی عملکرد بدن می تواند متفاوت بوده و یا به‌طور کامل مشابه نباشد. آلودگی هوا بر روی عملکرد قلب و رگ های خونی مؤثر بوده و همین‌طور می تواند موجب بروز عدم تعادل در سیستم عصبی شود. صدا نیز سیستم های عصبی و هورمونی را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

منبع: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161025084744.htm

یکشنبه 21 آذر 1395 , 11:53
0
بیشتر بخوانید
color:#FFF;background: #096DB9; 1

موضوعات مطالب